RD v Srchu u Pardubic

Atypická rodinná vila se strukturovanou omítkou šedého odstínu, hliníkovými okny v líci fasády a s oplocením z gabionu. V interiéru pohledové betonové stropy, špalíkové dubové podlahy a lakované dveře do ocelových zárubní.

Majitel nemovitosti

Před narozením prvního potomka jsme začali řešit otázku nového bydlení, neboť stávající panelový byt 1+1 nebyl pro rodinu byť jen s jedním dítětem nadále vyhovující. Vzhledem k tomu, že „katalogové domy“ se nám nelíbili, oslovili jsme jednu pražskou architektonickou kancelář s požadavkem na projekt rodinného domu pro čtyřčlennou domácnost. Po konkretizaci našich základních představ a požadavků vypracovali dva mladí architekti projekt atypického rodinného domu, který se vyznačoval celou řadou náročných a nevšedních konstrukčních i technologických řešení. Projekt se nám však velmi líbil, a proto jsme po nalezení vhodného pozemku pro umístění stavby nedaleko Pardubic, začali s hledáním stavební firmy, která by ji zrealizovala. Nakonec nám byla pražskými architekty doporučena firma IPM Building spol. s. r. o., která se specializuje na stavbu tzv. atypů, tedy staveb vyžadující nekonvenční přístup nejen po stránce technologie, ale také co se týče hledání společných kompromisů mezi architektem, investorem a stavební firmou, neboť ne vždy jsou představy architekta v praxi realizovatelné a ne vždy má investor pochopení a finanční prostředky pro konstrukční a mnohdy i zcela nepraktické „výstřelky“ navržené architektem. Je však třeba uvést, že stavební firma Ing. Pavla Matyáše se své role zhostila velmi profesionálně a bylo doslova radostí spolupracovat s jejich lidmi na budování našeho snu o bydlení. Stavby byla dokončena v prosinci 2004 a do dnešního dne, až na několik drobností, které jsou zcela standartní způsobem řešeny v rámci reklamace, vše funguje jak má. Závěrem podotýkám, že s ohledem na kvalitu, serióznost, profesionalitu a zkušenosti stavební firmy IPM Building spol. s. r. o. Ing. Pavla Matyáše, je v dnešní době obtížné, ne-li dokonce nemožné, najít na našem trhu obdobnou firmu s mnohaletými zkušenostmi v oblasti výstavby atypických rodinných domů.


Architektonické studio

Stavební pozemek je obklopený polem „katalogových“ rodinných domů a má nepravidelný lichoběžníkový tvar. V návrhu jsme reagovali na nepříliš inspirativní okolí kompaktním obranným tvarem domu, do kterého se nepropisuje fungování vnitřní dispozice. Půdorys vychází z geometrie parcely. Odstupy od hranic pozemku jsou, s ohledem na stavební program, maximální možné. Jednoduchému tvarování domu odpovídá i jeho strohý vnější vzhled. Zkosený šedý hranol dynamizuje pouze zářez terasy a vstup s garáží. Nepravidelný obvod maskuje skutečné rozměry stavby, která z ulice působí menší než ve skutečnosti je. Dispozice se otevírá do jihovýchodního rohu zahrady. Obytný prostor v přízemí je opticky propojen s vnitřním bazénem i terasou. Patro domu je určeno pro soukromý život rodiny. Schodiště ze vstupní haly v přízemí je v celé délce prosvětleno střešním světlíkem. Nadstandardně jsou dimenzovány místnosti rodičů, do kterých vede i druhé „tajné“ schodiště přímo z obývacího pokoje. Na něj navazuje zámecky průchozí pracovna a ložnice s koupelnou. V části domu, která má kvůli spádu střechy nižší světlou výšku, jsou obslužné místnosti. Pochozí podhled z ocelových roštů nad garáží slouží jako sklad.

Ateliér Sporadical

Foto: Otakar Pajer

ročenka 2020 - IPM Building

Objednejte si ročenku pro rok 2020

Pokud se chcete o společnosti IPMB dozvědět víc, rádi vám bezplatně zašleme naši Ročenku.

Aktuální pracovní přiležitosti
u IPM Building